Menu

https://muzej-orebic.hr/modules/mod_image_show_gk4/cache/zaglavlja.header1gk-is-89.jpglink

Dobrodošli!

Pomorski muzej u Orebiću

https://muzej-orebic.hr/modules/mod_image_show_gk4/cache/zaglavlja.header2gk-is-89.jpglink

Zbirka pomorske baštine
Orebića i Pelješca

https://muzej-orebic.hr/modules/mod_image_show_gk4/cache/zaglavlja.header3gk-is-89.jpglink

Zbirka starih knjiga i
bogata knjižnica

https://muzej-orebic.hr/modules/mod_image_show_gk4/cache/zaglavlja.header4gk-is-89.jpglink

Arheološka i
numizmatička zbirka

« »

Ne postaje se pomorcem preko noći. Potrebna su stoljeća da se stvori i obrazuje pomorska svijest, ljubav za morem, poznavanje mora. Ta se tradicija nalazi u nama, našim obiteljima, posvuda. Namjera nam je da se ona pokaže izvan obiteljskoga i mjesnoga kruga i duboko usadi u svijesti našega hrvatskoga naroda. Taj zadatak je i u duši i ideji ovoga Muzeja, koji nastoji biti čuvar naše pomorske tradicije i upoznati ljude sa zovom mora i slavnim pomorcima, kapetanima, mornarima, brodograditeljima.

NOVOSTI IZ MUZEJA

Javni natječaj za imenovanje ravnatelja/ice Pomorskog muzeja Orebić

Povjerenstvo za raspisivanje i provedbu javnog natječaja raspisuje JAVNI NATJEČAJ za imenovanje ravnatelja/ice Pomorskog muzeja Orebić.

Natječaj za radno mjesto muzejski tehničar

Na temelju članka 18. Statuta Pomorskog muzeja Orebić ("Službeni glasnik Općine Orebić" br. 10/2018) i članka 46. Pravilnika o unutrašnjem ustrojstvu i načinu rada Pomorskog muzeja Orebić od 24.veljače. 2023...

Staklene ribarske kuglice

Norveška je 1840. godine bila prva država koja je proizvela ove staklene ribarske kugle, a Japan je tu proizvodnju nastavio od 1910.g. do danas.

U početku su ih ručno radili puhači stakla koji bi kugle „zapečatili“ okruglim komadom rastopljenog stakla i na taj način zadržali zrak potreban za uzgon. Naime, staklene kuglice omatalo se mrežom i konopom, a njihova primarna funkcija je bila držanje mreže uspravno u moru, poput plovka.
U našoj zbirci čuvamo 5 lijepih primjeraka "boča" / "buča" od prozirne, tamno plave i zelene, ujedno najčešće proizvedene boje. Pored navedenih, osobito Pacifikom, plutale su na tisuće ovih dekorativnih kuglica raznih nijansi; od smaragdno zelene, ljubičaste, akvamarinske, kobaltno plave, ametistne, žute, a najcjenjenije su bile one crvene boje, u čijoj se proizvodnji koristilo i zlato.